W tym roku z powodu pandemii koronowirusa nie dojdą do skutku Koncerty Pasyjne, organizowane co roku w okresie Wielkiego Postu, które poprzez słowo i muzykę wprowadzają w czas Wielkiej Nocy.
W ramach projektu 14 KATEDR w miesiącu sierpniu zostanie zaprezentowane wydarzenie słowno-muzyczne DAR i TAJEMNICA, które upamiętni 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II.

Na wydarzenie składają się teksty autorstwa Jana Pawła II w tym m.in. wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy”, poezja, wiersze, część I „Tryptyku Rzymskiego”, niektóre myśli z wywiadu rzeki „Przekroczyć próg nadziei” oraz fragment "Listu do artystów" w interpretacji Jerzego Zelnika, uznanego aktora teatralnego i telewizyjnego oraz reżysera. Słowo dopełni muzyka klasyczna w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Baltic Neopolis Ensamble. 

Szczegóły dat i miejsc prezentacji wydarzenia w kalendarium.

PROJEKT 14. KATEDR

Projekt 14 KATEDR to cykl 14 KONCERTÓW PASYJNYCH prezentowanych w 14 katedrach i świątyniach w Polsce w okresie Wielkiego Postu. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.

Projekt 14 KATEDR 2019 to trzecia odsłona wydarzenia. Poprzednie edycje odbyły się w 2017 i 2018 roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz uznaniem publiczności.

Na program KONCERTU PASYJNEGO składa się medytacja księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą - uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble (muzycy - liderzy Baltic Neopolis Orchestra).

Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona.

Na KONCERTY PASYJNE wstęp jest bezpłatny.


SIEDEM OSTATNICH SŁÓW CHRYSTUSA NA KRZYŻU

Siedem słów? - Czy raczej ostatnie siedem nauczań cierpiącego człowieka – Boga. Liturgia umierania. Jego testament duchowy.

Józef Haydn postanowił muzyką opisać Chrystusowe konanie. My, fragmentami filmu Gibsona Pasja, chcemy przybliżyć obraz tej męki. Rozważania księdza Grzegorza Strzelczyka, spisane w Lugano w roku 1996, w przejmujący sposób trafiają do serca każdego, kto czuje się w jakiś sposób współwinny tej męki krzyżowej naszego Zbawiciela.

Jerzy Zelnik